Ramazan’da Kilo Vermenin Yolları

Yazar:

Ramazan’da Kilo Vermenin Yolları

 

Ramazan ayına girilmesi ile beraber artık insanların büyük bir kısmı oruç tutuyorlar. Fakat pek çok kişi bu dönemlerde kilo verme yerine kilo alıyorlar. Çünkü iftar vaktinin geç olması ve insanların da bu aşamada çok fazla yemek yemeye yüklenmesi sonrasında bu dönemde kilo alma sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Genel itibari ile insanların bu aşamada yaptıkları en büyük hatalardan biri, uzun bir süre aç kaldıkları için iftarda aniden yemek ve tatlıyı yiyorlar.

 

Gerçekte ise Ramazan’da kilo verme hiç olmadığı kadar kolay. Çünkü oruç tutarken uzun süreler boyunca aç kalındığı zaman mide küçülüyor. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde beslenme düzenine girilmesi ile basit şekilde kilo verilebilecektir. İnsanların iftarlarını açarken kesinlikle hurma ya da bir bardak su ile açılmalıdır. Birçok kişi orucunu zeytin ile açmayı tercih ediyorlar. Fakat bu aşamada önemli olan tuzsuz zeytin yenmelidir. Tuzlu olan zeytin ile iftar açmak vücut dengesini bozacaktır.

 

Her ne kadar Ramazan’da kilo verme konusunda sorun yaşansa da aslında oruç bozulduktan sonra 5 10 dakika mola verilmelidir. Birçok kişi için bu durum zor olsa da mideyi dinlendirmek oldukça önemlidir. Bu sayede bir yandan beyne tokluk sinyali giderken diğer yandan da mide rahatlamış oluyor. Midenin aniden ve hızlı şekilde doldurulması sonrasında ciddi mide problemleri ortaya çıkacaktır.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar