Ağrıdağı Efsanesi Kitap Yorumu

Yazar:

Ağrıdağı Efsanesi Kitap Yorumu

Merhaba Kitapsever Arkadaşlar

Çoğumuz efsanelere inanırız değil mi? Efsaneler sizce de gerçek midir? Efsane diye bişey var mıdır? Soruların cevaplarını merak ettiyseniz eğer sizlere tanıtacağım kitabı kesinlikle okuyun derim.
Söze efsaneyle başladığımıza göre kitabımız da bir efsane olmalı. Evet. Kitabımız Yaşar Kemal’in yazdığı Ağrıdağı Efsanesi’dir. Kitabı okumadan önce yazarımız hakkında bikaç bilgi öğrenmeniz sizin için iyi olabilir. Böylelikle yazarımızın hayatı ile eserlerini karşılaştırma imkanınız olur. O zaman sizlere yazar hakkında önemli bikaç bilgi vereyim.
Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde 1926 yılında doğdu. Ortaokulu son sınıf öğrencisiyken terk eden Yaşar Kemal köyündeki işlerde çalıştı. 1940’lı yılların başında sol eğimli sanatçı ve yazarlara ilişki kuran yazarımız 17 yaşındayken siyasi nedenlerden dolayı ilk tutukluluk deneyimini yaşadı. Daha sonralarda birkaç kez daha tutukluluk yaşayan Yaşar Kemal bu aralarda ilk öykü kitabıni ve dilden dile çevrilen İnce Memed romanını yayımladı.

YAZARIMIZ :

Hayatında çektiği zorluklara rağmen pes etmedi ve birçok ödüle de layık görüldü. Tam bir Anadolu insanı olan Yaşar Kemal bizler için bir rol model olabilecek biri.
Yazar hakkında vermek istediğim bilgiler bu kadar. İsterseniz onun hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
Şimdi de yazımızın en önemli kısmı olan kitabımızın konusuna gelelim.

Bir aşk efsanesi olan Ağrıdağı Efsanesi birbirini seven iki aşığın hikâyesini anlatıyor. Kır bir at ile başlayan imkansız bir sevda. Ahmet köylü bir genç, Gülbahar ise padişah Mahmut Han’ın en sevdiği kızı.
Günlerden bir gün Ahmet’in kapısına kır bir at gelir.Ahmet atın kendisine Allah’tan geldiğini ve onu sahibine vermeyeceğini söyler. Atın sahibi de ortaya çıkmayınca at bütün köylüler tarafından Ahmet’e Allah’tan geldiğine inanırlar.

Günler sonra atın sahibinin Mahmut Han olduğu öğreniliyor. Ancak Ahmet atı ona bile vermiyor. Mahmut Han kendisine karşı çıkan bu köylüyü zindana attırmalarıni emreder. Zindanda Ahmet’i gören Gülbahar ona aşık olur. Ahmet de Gülbahar’i görür o da ona aşık olur. Böylelikle imkansız olacak bir aşkın temelleri atılmış oluyor.
Devamında olan olayları merak ediyorsunuz değil mi? Acaba sonunda ne oluyor? Sizlere önerim bir an önce bu kitabı okuyun derim. Sonunda gerçekten bir efsane olduğuna inanacaksınız ve bütün olaylara şahit olan Ağrıdağı’nın öyküsünü burdan öğreneceksiniz.

KİTAP DİLİ VE ÜSLUBU :

Bu yönünden kolay anlaşılır ve çabucak bitirebileceğimiz güzel bir eser. Sayfalarında insanı sıkmayan bir düzen var. Bazı sayfalarında ünlü ressam Abidin Dino’nun kitapla ilgili çizdiği resimler kitabın daha hızlı bir şekilde bitmesini sağlıyor. Yaşar Kemal okumaya başlayacaklar için ilk öncelikle bu eserini okumalarını tavsiye ederim. Bu eser sizleri Yaşar Kemal ile tanıştıran ilk eser olmasını isterim. Bir kitap tanıtımının daha sonuna geldik.Tekrar bir kitap tanıtımında buluşmak üzere hoşçakalın, sevgiyle kalın.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar