Beyaz Geceler Kitap Yorumu

Yazar:

Beyaz  Geceler Kitap Yorumu

Herkese Merhaba

Sizlere tanıtacağım kitap beni Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ile tanıştıran ilk kitap oldu.
Fyodor ismini duymayan yoktur aramızda. Duymasak bile kitaplarının klasikler arasında yer aldığını hepimiz biliyoruzdur.
Tüm dünyanın tanıdığı Rus yazar Dostoyevski 30 Ekim 1821 yılında Moskova’da doğmuş ve 1881 yılında yine Rusya’da Sankıt Petersburg’da hayata veda etmiştir. Zor bir çocukluk geçirmiş, pek çok kez hayal kırıklığı yaşamış, hayatı yakından tanıdıktan sonra da roman yazmaya başlamıştır.
Ben Dostoyevski okuma serüvenine Beyaz Geceler adlı bir öykü kitabı ile başladım.Beyaz Geceler içinde 5 öyküyü yer aldıran güzel bir eserdir.Sizlere anlatacağım benim en beğendiğim ve yazarımızın da kitabının kapağına konu olan Beyaz Geceler öyküsüdür. Beyaz geceler kendi içinde 4 gece ve 1 hikayeden oluşan kısa ancak gerçekten güzel bir hikayedir.

Şimdi de sizlere kitabın içinde geçen olaylardan biraz bahsetmek istiyorum.

Kahramanlarımız bir gece dışarıda dolaşırlarken Duygusal Hayalperestimiz tek başına yürüyen ve ağlayan Nastyenka’yı görür. Görür görmez aşık olan Duygusal Hayalperest Nastyenka’nın peşinden gitmeye başlar. Onu takip eder ve evine kadar gelir. Orada kapının önünde birbirleriyle tanışırlar. Bundan sonra arkadaş olan kahramanlarımız her gece buluşup konuşmaya başlarlar. Duygusal Hayalperest Nastyenka’da kendinden bir parça bulmaya çalışır ve ona daha çok bağlanır. Ancak Nastyenka onu sevmemektedir.Çünkü Nastyenka’nın 1 yıldır beklediği ve sevdiği bir adam vardır.
Yani Duygusal Hayalperest Nastyenka’yı seviyor, Nastyenka ise başka bir adamı seviyor.
İşte kitap bu aşk çemberi içinde Nastyenka’nın değişen kararlarıyla Duygusal Hayalperestin aşk acısı anlatılıyor.
Kitap hakkında fazla bişey söylemek istemiyorum çünkü spoi vermek istemem. Sizlere şunu diyebilirim ki Dostoyevski okumaya başlamak için en ideal bir kitap. Kitap akıcı bir şekilde ilerliyor zaten. Ben okudum ve gerçekten çok beğendim. Kitabın içinde yaşanan hikayeler yazarımızın hayatıni çağrıştırıyor. Yani yazarın yaşadığı çevreyi kitaplarında görmek mümkün.

Kitap ile ilgili yorumum bu kadar. Bir sonraki kitap yorumunda buluşmak üzere hoşçakalın sevgiyle kalın:)

Kitap adı: Beyaz Geceler
Yazarı: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Barış Zeren
Yayınevi: Türkiye İş Bankası
Sayfa Sayısı:218
Baskı: 8. Baskı
Türü: Hikaye

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar