Boyun Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar:

Boynunuzda ağrı varsa, fıtıklaşmış bir boyun diskiniz olabilir. Halk arasında fıtık olarak tanımlanan bu hastalığa bu gün yakından inceleyeceğiz. Nedenlerini, ne olduğunu ve tedavisini anlatacağız.
İnsanı fazlasıyla endişe içine sokan bu hastalık aslında yaşlandıkça görülen bir sağlık sorunu değil. Aslında, boyun disklerinizin zarar görmesinden meydana gelmektedir.

Omurga ve Boyun Diskleri

Omurga kısmı; omur denilen kemiklerden oluşur. İnsanı dik tutarlar. Ayrıca ortasından geçen çeperler omuriliğinizi çevreler ve korurlar. Bu düzen beyinden omurganın dibine kadar uzanmaktadır. Omurlar arasında disk adı verilen süngerimsi yastıklar vardır. Düzenli hareketleriniz için şok emicilerdir. Ayrıca zıplama, koşma ve vücudunuza aşınma ve yıpranma gibi diğer aktivitelerde omurgayı koruma görevi üstlenirler.

Omurgada yukarıdan aşağıya 3 bölümü vardır:

 • Servikal (Boyun)
 • Torasik (Sırt)
 • Bel

Omurganızda ki ilk yedi omur servikal (boyun) omurlardır. Omuriliğinizin servikal bölgesi ayrıca kollarınıza, ellerinize ve üst vücudunuza bağlanan sinirleri de içerir. Servikal diskler servikal vertebrayı etkiler. Ayrıca omurları birbirine bağlarlar, böylece boynunuzu ve sırtınızı bükebilirsiniz. Yani hareketlerin bir çoğu servikal diskler yardımıyla gerçekleşmektedir.

 

‘Fıtık’ Nedir?

Omurlar arasındaki diskler merkezinde bir jel benzeri madde içerir. Bir diskin dış kısmı , jeli ihtiva eden fibröz kıkırdaktan oluşur . Dış kısım yırtıldığında veya yarıldığında, jel dışarı fırlayabilir. Bu, bir diskin fıtık olması demek. Bir bel fıtığı aynı zamanda bir “rüptüre diski” denilen veya “disk kayması” dır.

 

Nedenler

Fıtıklaşmış bir servikal diske neyin yol açtığını tam olarak anlamak zor olabilir. Ancak bazen sebep şu şekilde olabilir:

 • Yaş. Bir disk aşınma ve yıpranma nedeniyle fıtıklaşmaya daha yatkın olabilir. Gençken, disklerimizde çok fazla su var. Ancak zaman geçtikçe su miktarı azalır. Disklerde daha az su olması, daha az esnek olmaları anlamına gelir. Ve bu, hareket ettiğinizde, döndüğünüzde, kırılma veya fıtıklanma ihtimalinin daha büyük olduğu anlamına gelir. Yaşlı insanlarda daha az kuvvetle yırtılabilirler.
 • Genetik. Fıtıklaşmış diskler aile genlerinde gözlemlenirse görülme ihtimali yüksektir.
 • Hareket. Ani, sert hareketler birine neden olabilir.
 • Ani zorlanma. Ağır bir nesneyi kaldırırsanız veya üst bedeninizi çok hızlı bir şekilde çevirirseniz veya bükerseniz, bir diske zarar verebilirsiniz.

 

Belirtiler

Fıtıklaşmış bir servikal disk boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir . Disk bir sinir köküne basıyorsa, diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Omuz veya kolda uyuşma veya karıncalanma , parmaklarınızda his kaybı.
 • El veya koldaki zayıflık

Omuriliğinize baskı yaparsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi semptomlarınız olabilir:

 • Tökezleyen veya garip yürüyüş
 • Karıncalanma veya vücudunuza bacaklarınızda akarken şok benzeri bir his
 • Denge ve koordinasyon kaybı

 

Tedavi ne zaman olmalı?

Biliyorsunuz ki ülkemizde fıtık hastası çok insan var. Doktora göründükleri zaman hastanın durumuna göre ilk söylenen cevap genellikle “ameliyat” oluyor. Hastalar ameliyattan korktuğu için doğal tıp-alternatif tıp-kocakarı tıbbı gibi seçeneklere yöneliyor. Hacı/hoca benzeri kişilerin yaptırdığı hareketler ile hastalığın geçtiğini öne sürenler oluyor. Omurga kemiklerinin milimetrik bir şekilde yanlış oynaması sonucunda tamamen sakat kalabilirsiniz. Günümüz tıp teknolojisinde yeni ameliyat yöntemleriyle (lazer tedavisi gibi) fıtık hastalığı düzeltilebilmekte. Ameliyatta milimetrik şekilde tedavi edilen bu hastalık diğer yönetemlerle maalesef tedavi edilemez.
Fıtıklaşmış diskler yaygındır ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. 35-55 yaş arası kişilerde fıtıklaşmış disk alma şansı daha yüksektir. Yukarıdaki semptomlardan bir veya daha fazlası ile boyun ağrınız varsa ve özellikle herhangi bir zayıflığınız varsa doktorunuzu görmelisiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar