Brokolinin Faydaları

Yazar:

Brokoli aslında içinde mucizeler barındıran bir sebze. Brokoli; vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu bir beslenme merkezidir. İçinde bulunan vitaminler vücudumuzun vitamin ihtiyacını bolca karşılamakta. Üstelik bilmediğiniz bazı ilginç faydaları da bulunmakta.

 

Bol vitamin bulunduruyor

Brokolinin en büyük avantajlarından biri besin içeriğidir. Çok çeşitli vitaminler, mineraller, lifler ve diğer biyoaktif bileşiklerle doludur. Karbonhidrat, protein, C – A – K – B19 Vitamini, Potasyum gibi vitaminler bulunuyor. Brokoli pişmiş veya çiğ olarak yenebilir – her ikisi de mükemmel derecede sağlıklı ancak farklı besin değerleri sağlar. Yediğiniz porsiyon miktarına göre, yemeği ısıtma şeklinize göre değişebilir. Haşlama, kızartma ve buğulama gibi farklı pişirme yöntemleri, sebzenin besin bileşimini değiştirir, özellikle C vitamini ve ayrıca çözünebilir protein ve şekerin değerlerini azaltır. Yine de çiğ veya pişmiş brokoli, C vitamini için mükemmel bir kaynaktır .

 

Yaşlanmaya iyi geliyor

Ciltte bulunan yaşlantı belirtileri ciddi bir şeydir ve bu yüzden bilim adamları da yoğun bir incelemeye girmiştir. St. Louis Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamları brokolinin aslında yaşlanma karşıtı etken maddeler içerdiğini tespit etmiştir.

 

 

Tam bir antioksidan kaynağı

Sağlığa koruyucu antioksidanlar içerir. Brokolinin antioksidan içeriği, insan sağlığı için ana nimetlerinden biri olabilir. Vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri ve dokuları koruyabilecek çok sayıda güçlü antioksidan içerir.

 

İltihap azaltıcı etkisi var

Brokoli, vücudunuzun dokularındaki iltihabı azalttığı gösterilen çeşitli biyoaktif bileşikler içerir. Sigara tüketen bireylerde yapılan küçük bir araştırma sonucunda, brokoli yemenin vücutta oluşan iltihaplanmayı önemli derecede azalttığı görülmüştür.

 

 

Kalp sağlığı için önemi büyük

Bazı araştırmalar brokolinin kalp sağlığını ciddi bir şekilde iyi yönde etkiliyor. Bazı araştırmalar ayrıca brokolideki spesifik antioksidanların kalp krizi riskini azaltabileceği görülmüştür. Ayrıca kalp dokusu hasarını önlemeye yardımcı oluyor.

 

Sindirimi kolaylaştırıyor

Brokoli, bağırsak fonksiyonlarını ve sindirim sağlığını destekleyebilen lif ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bağırsakta bulunan bakterilerin azaltılmasında önemli rol oynuyor.

 

 

Diş ve ağız sağlığına iyi geliyor

Brokoli, periodontal hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili iki besin maddesi olan C vitamini ve kalsiyum için iyi bir kaynaktır . İçinde bulunan bazı antioksidanlar, çeşitli diş ve ağız hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı olmakta.

 

Kemik gelişimi için önemli

Brokolideki besinlerin çoğu; kalsiyum, K vitamini ve fosfor dahil  sağlıklı ve güçlü kemikler için gereklidir. Ayrıca, brokolideki bazı antioksidanların bazı eklem hastalıklarını önleyebileceğini göstermektedir.

 

Hamilelik için vitamin kaynağı

Hamilelik sırasında çocuğun ve annenin sağlıklı kalması, çocuğun sağlıklı gelişimi için brokoli büyük rol oynuyor. Anne bol miktarda vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamalıdır. Buarda devreye brokoli giriyor.

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar