Çay İçmek Sağlığa İyi Geliyor

Yazar:
Çayın en önemli özelliği tamamen doğal bir ürün olması ve hiçbir yapay renklendirici, koruyucu içermemesidir. Her zaman her yerde alternatif olarak içilebilecek bir içecektir. Türk halkında yaygın olarak kullanılan çay aslında altında faydalar barındırıyor. Halk arasında zararlı olarak görünse de bu yazımızda sizlere çok önemli etkenini söyleyeceğiz.Ulusal Singapur Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi araştırmacıların önderlik ettiği bir araştırma, düzenli çay içenlerin, çay içmeyenlere oranla daha iyi organize beyin bölgelerine sahip olduğunu  ve bunun sağlıklı bilişsel işlevle ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada görevli olan doktor; “Sonuçlar, çay içmenin beyin yapısına olumlu katkısının ilk kanıtını sunuyor ve düzenli olarak çay içmenin, beyin organizasyonunda yaşa bağlı düşüşe karşı koruyucu bir etkisi olduğunu öne sürüyor.” Şeklinde açıklama yaptı. Düzenli çay içmenin sonucunda beyinde ki çalışma yapısı düşüşe uğramadan sistematik bir şekilde çalışmakta.

Düzenli çay içmenin  faydaları nelerdir?

Dinlendiriyor ve konsantrasyon artırıyor

Çayda ki kafein, konsantrasyonu artırarak beyni daha aktif tutuyor. Uyanık ve isabetli olmayı artırabilir, tat ve koku alma duyularını güçlendirebilir. Çayda bulunan kafein nedeniyle çayın dinlendirici özelliği vardır.

 

Diş sağlığına katkısı var

Çay, doğal olarak florür içerdiği için, diş minesini kuvvetlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur.

Kanser önleyici etkisi bulunuyor

Yapılan araştırmalar hem yeşil hem de siyah çayların tüketilmesinin kanser riskini özellikle akciğer, bağırsak ve cilt kanserlerini azaltabileceği düşünülmektedir. Siyah çayın bileşenlerinin antioksidan etkisinin olabileceği, kanser yapıcı hücrelerin oluşmasını engelleyebileceği düşünülmektedir.

 

Kalp ve damar sertliğine iyi gelmekte

Çayda bulunan kafein aslında zararlı gibi görünse de faydası bulunuyor. Çayda ki kafeinin kalp ve dolaşım sistemi için hafif bir uyarıcı olabileceği ve böylece damar sertliği olasılığını azaltabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, çayın kolesterolü bastırdığına ve kan pıhtılarının oluşmasını engellediğine de inanılmaktadır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, düzenli hale getiriyor

Çayın bağışıklık sistemini güçlendirdiği, her gün beş fincan siyah çay içenlerin vücudunun hastalıklara karşı dirençli hâle geldiği bildirildi.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar