Cilt Lekelerinden Kurtulma Yolları

Yazar:

1. Egzersiz

Egzersiz yapmak kan akışınızı hızlandırır. Kan akışının hızlanması sayesinde, yüz cildinizin altındaki kılcal damarlara kan pompalanır. Ayrıca yağ gözeneklerini açarak cildinizde biriken yağı dışarı atar. Egzersiz sonrasında yüzünüzde kızarıklık , kızarma hissedebilirsiniz. Bu kızarmanın nedeni kan akışından kaynaklıdır.

 

 

2. Uzun ve sıcak bir duş alın

Egzersiz sonrasında sıcak bir duş almanız gerekiyor. Yüzünüzü bolca suyla yıkayın. Duştan çıktıktan sonra buhar gözeneklerinizi açmanıza yardımcı olur. Duştan çıktıktan sonra banyo içerisinde 4-5 dakika kadar bekleyin. Ortamda bulunan buhar ile yüzünüz buhar banyosu yapmış olacak. Buharda bekledikten sonra tekrardan yüzünüzü yıkayın, işlem bitmiş olacak.

 

 

3. Yüzünüzü buharlaştırın

Eğer ki duşta zaman kaybetmek istemiyorsanız yüzünüze başka bir şekilde buhar uygulayabilirsiniz. Biraz su kaynatın ve daha sonra bir kabın içine dökün. Başınızı ve omuzlarınızı temiz bir havlu ile örtün ve yüzünüzü kaseden yükselen buharı emdirmek için havlu altında bekleyin. 

 

İster duş ister buhar veya her ikisini birden yapın, su sıcaklığını ÇOK sıcak tutmadığınızdan emin olun – cildinizi tahriş edebilir ya da kendinizi yakabilirsiniz, bu yüzden dikkatli olun!

 

 

4. Sivilcelerle savaşın

Yüzünüzde yeni çıkmış olan bir sivilceyi hızlıca yok etmenin yolu buz pressi yapmaktır. Şişmiş,kabarmış bir sivilcenin üzerine buz tutmayı deneyin. Bu soğuk press sayesinde şişlik inecektir. Yalnız dikkat etmeniz gereken; sivilce eğer ki alnınızda , kaşlarınızın olduğu bölümde ise buzu çok fazla tutmayın. Burun kanaması yaşayabilirsiniz. Ayrıca sivilceler hakkında daha fazla bilgi edinmek için; sivilce konulu yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

 

5. Sağlıklı beslenin

Sivilce ile mücadele sırasında en önemli etken sağlıklı beslenmektir. Bu nedenle bilimsel olarak desteklenen pratik tavsiyeler sizi şaşırtmaz: Taze veya hafif buharda pişmiş sebzelerle sağlıklı bir akşam yemeği yiyin – günde 5 ila 7 porsiyon sebze aldığınızdan emin olun! Hem tatlılarda bulunanları, hem işlenmiş yiyecekleri hem de ekmek gibi karmaşık karbonhidratları içeren çok fazla şekerden kaçının. İdeal olarak, yemek hazırlığının çok fazla yağ kullanmadığından emin olmak için evde kendiniz yemek yapabilirsiniz. Son olarak, süt ürünlerinden kaçının -bilimsel açıdan henüz kesin değildir- , ancak bazı araştırmalar süt tüketimini sivilce yaptığı ile ilişkilendirmiştir.

 

 

6. Bol su için

Cilt kuruluğu beraberinde bir sürü lekeyi getirir. Vücudunuzu bol su ile besleyin. Yüzde oluşan sivilceler , öncelikle yağlı cilde sahip kişilerde bulunur. Yağlı cilt daha sonra su eksikliğinden veya yetersiz hidrasyondan kaynaklanabilir. Bu nedenle, düzenli olarak ve ayrıca uygun miktarda su alarak akne tedavisi için yardımcı olabilir. Yetersiz su kaynağının böbreklerin ve karaciğerin verimliliğini etkileyeceğini düşünmeniz için başka bir neden var. Vücuttaki detokslama için, ana organlar böbrekler ve karaciğerdir. Yeterli su alamadıklarında, iyi olmazlar, ki bu kesinlikle vücudunuzdaki toksin derecesinin kesinlikle artacağı anlamına gelir. Bu sivilce oluşan birçok yöntemde ortaya çıkabilir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar