Çocuk Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar:

Çocuk gelişimi, bir çocukta doğumundan yetişkinliğin başlangıcına kadar meydana gelen fiziksel, dil, düşünce ve duygusal değişimleri ifade eder. Çocuk gelişimi, kulağa çok basit ve kolay anlaşılır bir terim gibi gelir. Hatta, çocuk gelişimi deyince pek çoğumuzun aklına fiziksel gelişim gelir. Fiziksel gelişim, daha çok büyümeyi, yani fiziksel anlamda değişim ve gelişimi işaret ederken; gelişim, büyümeden farklıdır. Gelişim, çocuğunuzun doğumdan itibaren büyümesi, gelişmesi, öğrenmesi ve hayatta daha karmaşık şeyleri yapabilecek farklı becerileri edinmesidir. Bu süreçte bir çocuk ebeveynlerin kendisine karşı gösterdiği ilgiyi ve alakayı kendinde gözlemler, gösterilen davranışlara göre hareket eder. Çocuk gelişiminin en büyük etkeni; genetik faktörlerdir. Anne babanın geninde olan davranışlar çocuk gelişimini etkiler. Ayrıca çevresel gerçeklerden ve çocuğun öğrenme kapasitesinden de etkilenir.

Çocuk gelişimi hakkında;

Çocuk gelişimi, bir çocuğun yaşamı boyunca üstesinden geldiği, aşağıdakileri de içeren gelişim becerileri dahil tüm becerileri kapsar:

  • Problemleri ve sorunları çözme yeteneği
  • Sosyal etkileşim ve başkalarıyla etkileşimde bulunmak ve özgüven konusunda sorunsuz olma
  • Konuşma dilini anlama ve kullanma, okuma ve iletişim kurma
  • Fiziksel yetenekler ve becerileri ortaya çıkarmak

Çocuk gelişimi neden önemlidir?

Çocuk gelişimini gözlemlemek ve izlemek, her ebeveynin temel görevidir. Bu gözlemler sırasında çocuğunuzun yanlış olan hareketlerini anında uyarma şansınız olacaktır. Çocuğunuzun sağlıklı bir psikoloji de ergenlik dönemini geçirmesi için küçük yaşta iyi bir gözetim altında tutulup eğitilmesi gereklidir. Çünkü ergenlik döneminde çocuklar psikolojik karmaşalar içine girmektedir. Zincirleme şekilde çocuğunuzun hayatını etkileyecek bu süreç çok hassastır.

Çocuk gelişiminde sorunlar:

Çocuk gelişiminde sorunlar şu nedenlerle ortaya çıkabilir: genetiktir, özel bir tanı veya tıbbi faktörlerin varlığı. En uygun uzmanlar tarafından yapılan spesifik değerlendirme (başlangıçta doktor veya çocuk doktoru ve daha sonra Mesleki Terapist, Konuşma Terapisti, Psikolog ve / veya Fizyoterapist olabilir), gelişim sorunları ve endişenin kapsamı hakkında netlik sağlayabilir ve zorlukların üstesinden gelmeyi planlayın. Çocuk gelişimi süreci, aynı anda gelişen çoklu becerileri içerdiğinden, birden fazla uzmana danışmanın yararı olabilir.

Gelişimsel zorlukların üstesinden gelmek, gelişim kolaylığını ve hızını en üst düzeye çıkarmak, çocuğun yetenekleri ile aynı yaştaki akranlarının becerileri, çocuğun güvenliğinin yanı sıra çocuğun ebeveynlerinin karşılaşabileceği sıkıntı arasında en aza indirilmesi için çok önemlidir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar