Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Yazar:

Çocukların gelişiminde en büyük etken okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Küçük yaşlarda kitap okumayı alışkanlık haline getirmek hem okuma becerisini eğitecektir, okuduğunu anlama ve öğrenme becerisini artıracaktır. Bu yazımızda sizlere çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz ona değineceğiz.

 

1. Günlük okuma etkinliği yapın

Çocuklar, sesli bir şekilde kitap okuma karşısında rahatlama tepkisi gösterirler. Günlük rutininizin bir kısmında kitap okursanız ve bunu sürekli hale getirirseniz okuduğunu anlama kabiliyeti artacaktır.

 

2. Çocuğunuzun yanında okuyun

Kitapları, çizgi romanları veya dergileri çocuğunuzun yanında onun görebileceği şekilde okuyun. Çocuklar gözlemlediklerinden öğrenirler. Kitaplar da bulunan resimler veya çizimler ilgilerini çekerek onlara da okuma isteği gün geçtikçe gelecektir. Üzerinde çeşitli resim bulunan kitapları çocuğunuz okudukça ilgisi artacaktır.

 

 

3. Bir okuma alanı oluşturun

Çocuğunuza kitap okurken size odaklanması, ilgisinin dağılmaması için odasını tercih edebilirsiniz. Sessiz , gürültüden uzak loş bir ortamda kitap okumak çocuğunuzun zihnini size odaklayacaktır. Okumayı öğrenen çocuklarda birlikte okuma etkinliği yapın. 5 Sayfa siz, 5 sayfa çocuğunuz okuyacak şekilde etkinlikler düzenleyin.

 

4. Kütüphaneye – kitapçılara geziler yapın

Ülkemizde her ne kadar kütüphanelere pek ilgi olmasa da kütüphanelere gitmeye özen gösterin. Ayrıca çocuğunuzu kitaplarla içli dışı yapın. D&R gibi yerlere gidip ilgisini çektiği kitapları beğenebilir, kütüphanelerin büyüklüğü ve ortamından etkilenip kitaplara ilgisi artar.

 

 

5. Çocuğunuzun ne okuyacağını seçmesine izin verin

Çocuğunuza bazı romanlar ağır gelebilir. Ona kendi düzeyinde ağır cümleler içermeyen hafif kitapları seçmesini özendirin. Çoğu renkli kapaklı kitaplar çocukların ilgisini çeker.

 

6. Favori kitapları tekrar okuyun

Çocuğunuzun beğendiği bir kitabı defalarca okumasına izin verebilirsiniz. Çoğu zaman siz okuyup onun dinlemesi, kitaptaki olayları dinleyerek anladığı için hayal gücünü artırmasına fayda edecektir.

 

 

7. Kitapları erişilebilir hale getirin

Evinizde kitapların ulaşılabilir yerde olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun istediğinde kitaplarına eline alabilmesi ve onları inceleyebilmesi, okumayı sevmesi ve kitap okuma alışkanlığı açısından önemlidir.

 

8. Minik bir kitaplık oluşturun

Çocuğunuzun kitaplarını saklayabilmesi için birlikte süslediğiniz bir raf veya kitaplık hazırlayabilirsiniz.

 

 

9. Ebeveyn olarak siz de kitap okuyun

Çocuklar ebeveynlerini model alarak gelişimlerine devam ederler. Ebeveyn olarak sizin ev içinde ne kadar kitap okuduğunuz çocuğunuz tarafından gözlenir. Bu sebeple anne-baba olarak çocuğunuz ile birlikte kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Birlikte kitap okuma ardından sohbet etme aynı zamanda çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmenin bir yoludur.

 

10. Kitapta ki hikayeyi canlandırın

Çocuğunuzun sevdiği hikaye kitabı bir tiyatro oyuna dönüştürebilir, birlikte evinizde sahneleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar