Corona Virüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar:

Yeni tipte bir koronavirüs ile mevcut enfeksiyon salgını, küresel kaygıya yol açtı ve virüsün çok fazla ve çok hızlı yayılabileceği ve sağlık görevlileri tarafından durdurmanın bir yolunu bulmadan önce dramatik zarar verebileceği endişesi yarattı. Fakat yeni koronavirüs salgınının gerçekleri nelerdir? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

 

 

Geçen yıl Aralık ayında, uzmanların insanlarda daha önce hiç görmediği bir koronavirüsün, Çin’in Hubei eyaletindeki büyük bir şehir olan Wuhan nüfusu arasında yayılmaya başladığı raporları ortaya çıkmaya başladı.

O zamandan beri, virüs hem Asya’nın içinde hem de dışında diğer ülkelere yayıldı ve yetkililerin bunu bir salgın olarak tanımlamasına yol açtı. Geçen ayın sonunda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) durumu bir halk sağlığı acil durumu ilan etti .

Şimdiye kadar virüs dört yeni ülkeye daha sıçradı. Irak’ta, ilk yeni tip koronavirüs vakası İranlı bir öğrencide görüldü. Bahreyn, Kuveyt ve Afganistan da ilk Covid-19 vakalarını bugün doğrulamıştı. İtalya’da virüse bağlı ölümlerin sayısı 5’e çıktı.

İran Meclisi’ndeki Kum Milletvekili Ahmed Emirabadi, kentte son 2 hafta içinde yeni tip corona virüs nedeniyle 50 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Toplam 2 bin 600’ü aşkın  kişi yaşamını yitirdi. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 23.386’a yükseldi. Öte yandan virüsten kurtulanların tekrar hastalığa yakalanması tedirginliğin sürmesine sebep oluyor.

Peki bu virüs hakkında gerçekten ne biliyoruz? Küresel nüfusu nasıl etkilemesi muhtemeldir?

 

 

Corona Virüs Nedir?

2019-nCoV veya Covid-19 bir koronavirüstür. Coronavirüsler, memelilerin solunum sistemlerini hedefleyen ve etkileyen bir virüs ailesidir. Spesifik özelliklerine göre, alfa, beta, delta ve gama olarak adlandırılan dört ana koronavirüs “cinsi” (cins) vardır.

Bunların çoğu sadece hayvanları etkiler, ancak birkaçı da insanlara geçebilir. İnsanlara bulaşabilenler bu cinslerden sadece ikisine aittir : alfa ve beta.

Daha önce sadece iki koronavirüs küresel salgınlara neden olmuştur. Bunlardan ilki, ilk olarak 2002 yılında Çin’de de yayılmaya başlayan şiddetli akut solunum sendromundan (SARS) sorumlu olan SARS koronavirüsüydü . SARS virüsü salgını öncelikle Çin anakarası ve Hong Kong nüfusunu etkiledi ve 2003’te ortadan kayboldu.

Diğeri , 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıkan MERS koronavirüsü veya Ortadoğu solunum sendromu koronavirüsü idi. Bu virüs o zamandan beri en az 2.494 kişiyi etkiledi .

 

Virüsün tedavisi hakkında

Şu anda yeni korona virüsten kaynaklanan enfeksiyonlar için özel, hedefe yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Doktorlar covid-19 enfeksiyonu tespit ettiğinde, semptomları ortaya çıktıkça tedavi etmeyi amaçlamaktadırlar. Ne yazık ki şuan için corona virüsün tedavisi yok.

DSÖ Soru-Cevap bölümünde Dr. Van Kerkhove: “Bu yeni bir virüs olduğu için, o virüs için özel tedavilerimiz yok. Ancak bu virüs solunum hastalığına neden olduğundan, bu semptomlar tedavi edilir. Antibiyotikler bir virüse karşı çalışmaz” diye de vurguladı.”

 

Virüs nereden geldi?

İnsanlara bir koronavirüs bulaştığında, bu genellikle enfekte bir hayvanla temas yoluyla olur.

En yaygın taşıyıcıların bazıları yarasalardır , ancak genellikle koronavirüsleri doğrudan insanlara iletmezler. Bunun yerine, bulaşma her zaman olmasa da genellikle evcil bir hayvan olacak olan bir “aracı” hayvan yoluyla gerçekleşebilir.

SARS koronavirüsü misk kedileri aracılığıyla insanlara, MERS virüsü ise hörgüç yoluyla yayıldı. Bununla birlikte, bir koronavirüs enfeksiyonunun ilk yayılmaya başladığı hayvanı belirlemek zor olabilir.

Yeni koronavirüs durumunda, Çin’den gelen ilk raporlar salgını Wuhan’ın merkezindeki bir deniz ürünleri pazarına bağladı. Sonuç olarak, yerel yetkililer pazarı 1 Ocak’ta kapattı.

Bununla birlikte, daha sonraki değerlendirmeler de ise pazarda bulunmayan insanların bile virüse maruz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.

Uzmanlar, virüsün gerçek kaynağını henüz belirleyebilmiş değil.

Virüs nasıl bulaşır?

Diğer koronavirüslerde olduğu gibi, bulaşma solunum yolundan gerçekleşir, yani virüs hava yollarında (burun ve akciğerler) yoğunlaşır ve örneğin burun veya ağızdan damlacıklar yoluyla başka bir kişiye geçebilir.

Kişiye virüs bulaştıktan 14-24 gün sonra belirtileri vermeye başlar. 14-24 günlük kuluçka süresi boyunca kişinin virüslü olup/olmadığını belirlemek zor.

 

Belirtileri nelerdir?

  • Yüksek ateş
  • Şiddetli öksürük
  • Nefes darlığı

 

Küresel anlamda etkisi nedir?

Birçok insan mevcut salgının bir küresel salgın haline gelip gelmeyeceğinden endişe duyuyor. Enfeksiyon ve ölüm oranları açısından diğer virüslerle nasıl karşılaştırıldığı hakkında birçok soru var.

Bu konudaki sorulara yanıt olarak, DSÖ sözcüsüne göre; “Çin makamları virüs bulaşmış kişilerin yaklaşık% 2-4’ünün öldüğünü rapor etseler de, kesin vaka-ölüm oranının değerlendirilmesi hala zor.”

Şimdiye kadar, Covid-19’un neden olduğu enfeksiyon ve ölümlerin sayısı, domuz gribi (H1N1) gibi virüslerin ölümlerinden daha azdır.

“H1N1’de, 12 Nisan 2009’dan 10 Nisan 2010’a kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde H1N1 virüsü nedeniyle;

  • 60.8 milyon vaka,
  • 274.304 hastaneye yatış
  • 12.469 ölüm gerçekleştiği rapor edildi.

Şuan için raporlara göre diğer virüslere oranla corona virüsün ölüm oranı az.

6 Şubat’taki WHO basın toplantısında, WHO yetkilileri, Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle ciddi hastalık riski taşıyan kişilerin yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan başka sağlık koşullarına sahip kişiler olduğunu yineledi.

Basın brifinginde DSÖ yetkilileri, Corona virüs ile ilgili ölüm için “80 yaşın üzerinde olmak en yüksek risk faktörü” dedi.

Diğer raporlar, çok az sayıda çocuğun yeni koronavirüs ile enfekte olduğunu ve erkeklerin kadınlardan daha fazla risk altında olabileceğini belirtmektedir .

 

Araştırmacılar virüs için ne yapıyorlar ?

DSÖ soru-cevap bölümünde Dr. Van Kerkhove, yeni koronavirüs için “geliştirilmekte olan tedaviler var” dedi. Yıllar boyunca, “MERS koronavirüsü gibi diğer koronavirüsleri tedavi etmek için birçok tedavi yolu incelendi” dedi.

“Ve umarım, bu tedaviler yeni koronavirüs için de yararlı olabilir” diye devam etti.

Şu anda, MERS koronavirüsüne karşı bir tedavi ve aşı bulmak için, başarılı olursa, Covid-19 tedavisi ve aşısının temelini oluşturabilecek klinik çalışmalar devam etmektedir.

Bazı bilim adamları da yeni virüse karşı HIV tedavisi olan antiretroviral tedavi kullanmayı deniyorlar.

Gelecek vaat ettiği iddia edilen bir diğer yol, yeni korona virüse karşı doktorların artrit tedavisinde kullandığı bir ilaç olan barisitinib kullanmaktır. Bu fikri ortaya çıkaran araştırmacılar, Covid-19’un bazı akciğer hücrelerinin yüzeyinde bulunan spesifik reseptörlerle etkileşime girerek akciğerlere bulaşabileceğini açıklıyor.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar