Deniz Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Yazar:

Deniz tuzları, evlerde kullanılan normal tuzlardan daha az işlenmiş oluyor. Bu işlenme aşamalarında mineral, magnezyum ve iyot miktarını azalmaktadır. Deniz tuzunun işlenmesi az olduğu için değerlerini pek fazla kaybetmiyor. Durum böyle olunca deniz tuzunun faydaları nedir diye kafalarda soru işaretleri oluşabilir. Bu yazımızda sizlere faydalarından bahsedeceğiz.

 

Güçlü bağışıklık sistemi

Deniz tuzu doğal olarak güçlü bir bağışıklık sistemi kurmanıza yardımcı olur, böylece soğuk virüs, ateş ve grip, alerji ve diğer hastalıklarla savaşabilirsiniz.

 

Alkalizasyon

Deniz tuzu, yüksek ısıya maruz kalmadığı ve minerallerinden sıyrılmadığı için vücuda alkalize olur, ayrıca zararlı herhangi bir insan yapımı bileşen içermez. Böylece vücuttaki yüksek asit seviyelerini önlemenize ve tersine çevirmenize yardımcı olabilir, bu da ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıkların risklerini ortadan kaldırır.

 

Kilo vermek için birebir

İster inanın ister inanmayın, ancak deniz tuzu da kilo kaybında size yardımcı olabilir. Vücudun sindirim suları oluşturmasına yardımcı olur, böylece yediğiniz yiyecekler daha hızlı sindirilir ve sonunda sindirim sisteminde birikmeyi önlemeye yardımcı olur.

 

Cilt sağlığına iyi geliyor

Deniz tuzu banyosu kuru ve kaşıntılı cildin yanı sıra egzama ve sedef hastalığı gibi ciddi durumları hafifletmeye yardımcı olabilir. Banyo doğal olarak gözenekleri açar, ciltte dolaşımı iyileştirir ve dokuları nemlendirir, böylece cildiniz iyileşebilir.

 

Astım hastaları için faydalı

Deniz tuzu solunum sistemindeki iltihabı azaltmada etkilidir. Böylece balgam üretimi yavaşlar, böylece daha kolay nefes alabilirsiniz.

 

Kalp sağlığını koruyor

Tuz, su ile alındığında, yüksek kolesterol seviyelerini, yüksek tansiyonu düşürmeye ve düzensiz bir kalp atışını düzenlemeye yardımcı olabilir. Böylece deniz tuzu aterosklerozu, kalp krizlerini ve felçleri önlemeye yardımcı olabilir.

 

Diyabet

Deniz tuzu, vücutta uygun şeker seviyelerini korumaya yardımcı olarak insülin ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, diyabetikseniz veya hastalık için risk altındaysanız, tuz diyetin önemli bir parçasıdır.

 

Osteoporoz

Vücuttaki tuz miktarının 1 / 4’ünden biraz fazlası kemiklerde depolanır ve burada onları güçlü tutmaya yardımcı olur. Vücut tuz ve sudan yoksun olduğunda, sodyumları kemiklerden çekmeye başlar, bu da sonunda osteoporoza yol açabilir. Böylece bol miktarda su içip ılımlı bir şekilde tuz tüketerek osteoporozu önleyebilirsiniz.

 

Kas Spazmları

Potasyum, kasların düzgün çalışmasına yardımcı olmak için gereklidir. Deniz tuzu sadece az miktarda potasyum içermez, aynı zamanda vücudun diğer gıdalardan daha iyi emmesine yardımcı olur. Böylece kas ağrılarını, spazmları ve krampları önlemede etkilidir.

 

Depresyon

Deniz tuzu ayrıca çeşitli depresyon türlerinin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Tuz, vücutta stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olan iki temel hormonu korumaya yardımcı olur. Bu hormonlar serotonin ve melatonindir, bu da kendinizi iyi hissetmenize, geceleri rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

 

 

1 Yorum
  1. Justin 4 ay ago
    Reply

    Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

    Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind
    me asking what theme you’re using?

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar