Depresyonla Baş Etmenin Doğal Yolları

Yazar:

Depresyon dediğimiz zaman hemen akla çikolata yemek, bütün gün uyumak, ağlamak, sessiz kalmak geliyor. Ama bunların hepsi sağlıksız. Aksine psikolojiyi daha da etkiliyor. Bu gün yazımızda sizlere depresyonla baş etmenin yollarını anlatacağız. Umarım hepiniz için faydalı olur.

Gün içerisinde yapmanız gereken işleri planlayarak rutinler oluşturun. Rutin dışına çıkmamanız gerektiğini kendinizce ayarlayın ve planlı bir şekilde hareket edin. Bu sayede günlük işlerinizin düzene girdiğini fark edecek ve bu size psikolojik etkileyecek ve pozitif yönlü etki göreceksiniz.Hayatınızda bir yerlere ulaşmak için hedefler koyun. Örneğin okul yaşantınızda belli bir dersten geçmek için kendinize şart koyun ve buna inanın. Bu hedefleri tek tek başardıkça hayatınızı ciddi anlamda iyileştirecek ve çalışma-okuma azminizi artıracaktır.

 

 

Yaşantınızda ki sıradanlaşmış şeyleri bir kenara bırakarak farklı şeyler deneyin, farklı işlere yönelin. Okulunuza otobüsle gidiyorsanız, kulaklığınızı takip yürüyüş yaparak gidebilirsiniz. Unutmayın müzik ruhun gıdasıdır ve sizi aynı zamanda ruhunuzu dinlendirir huzura kavuşturur. İş yerinizde aynı işleri yapmak yerine farklı bir çalışma stili edinin, iş hayatınızı eğlenceli hale getirmeye çalışın. İnsanlarla iletişim halinde olarak beyninizi aktif tutun, farklı konular konuşarak ufkunuzu genişletin.

 

 

Spor hayatınızın en önemli koşulu olmalıdır. Hafta içinde spor yapma şansınız yoksa haftasonları sabah yürüyüşler yapın. Sabah saatlerinde ciğerlerinizi temiz havayla tazelemek, aynı zamanda sağlığınız içinde önemlidir. Yürüyüş yaparak fazla aldığınız kalorileri yakabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak psikolojinizi ciddi anlamda etkileyecektir. Aynı zamanda yürüyüş yaparken yeterince güneş ışığı almaya özen gösterin. Güneş ışığı D vitamini takviyesi yapacaktır. D vitamini depresyon tedavisinde çok önemlidir.

 

Yiyecekleri seçerken bol bol sebze meyve ve tam buğday seçmeye özen gösterin. Karbonhidrat, beynimizde bulunan seratonin seviyesini yükseltir. ( Serotonin bizi mutlu eden, neşelendiren, depresif hayatlarımıza ışık katan bir kimyasal. ) Sebzelerden, meyveden ve tam buğdaylı ürünlerden alabilirsiniz. Anksiyete beraberinde depresyonu getirir. Kafein ise sizi gergin ve huzursuz yapar. Uykunuzu kaçırıp, zihninizi açık tutmak isteyebilirsiniz fakat depresyon döneminde kafein tüketimi size negatif yönlü bir tepki gösterecektir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar