Güneşten Korunmanız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazar:

GÜNEŞTEN KORUNMANIZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Yaz yavaş yavaş gelmişken, bunaltan sıcaklar başlamışken bizde kendimizi deniz kenarlarında, havuz başlarında bulur olduk.

Herşey kulağa hoş geliyor tabii. Hava güzel, tatildesiniz ve güneşleniyorsunuz.

Peki ya sonra ? Güzel tatiliniz ne yazık ki acı içinde sonlanıyor. Nerede mi hata yapıyorsunuz ?

Gelin sizlere tatilinizin çok daha keyifli ve acısız geçmesi için bir kaç tavsiye vereyim.

Güneşin güzel yönleri olduğu gibi ne yazık ki dikkat etmezsek fazlasıyla kötü yönleriyle de karşılaşabiliriz. Bu yüzden en önemlisi güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeniz. İçerisinde en az 15 faktör bulunan UV-A ve UV-B ışınlarına karşı koruyucu içerikli olan güneş kremleri sizin için ideal olacaktır.

Güneş kremimizi sürdük artık tamamız diyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette bu kadarla bitmiyor. Cildinizi korudunuz ya gözleriniz ? Gözleriniz içinde güneşten koruyucu bir güneş gözlüğü almalısınız.

Fakat yine bitmiyor. Güneşin yüzünüze direkt olarak gelmesini engellemeniz içinde geniş kenarlı, ensenizi kapatan meksika türü denilen şapkalardan takmalısınız.

Kıyafetlerinizin rengine hatta kumaş türüne bile dikkat etmeniz gerekiyor. Kıyafetlerinizde koyu renkler güneş ışığını daha çok hapsettiği için açık renkler tercih etmeli , sıkı dokulu veya likralı kumaşlar olmasına özen göstermelisiniz.

Güneşlenmek için en tehlikeli saatler ise zararlı ışınların en çok meydana çıktığı saatlerdir. Bunlar 11.00 ve 15.00 arasında görülür. Eğer bu saat aralıklarında güneşlenecekseniz, mutlaka iki kat daha fazla dikkatli olmalısınız. Güneş kreminizi sürekli tazelemeye özen göstermeniz gerekmekte.

Bunları hafife aldığınız taktirde güneş çarpması denilen bulantı, baş dönmesi , halsizlik , kusma , yürüme de zorluk ve bilinç bulanıklığı gibi oldukça tehlikeli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Hatta bunların ölüme sebebiyet verebileceğini biliyor muydunuz ?

Ayrıca direkt olarak deriniz de kızarıklık ve ciddi yanıklara da yol açabilir.

Bu yüzden bunları dikkate almanız hem sizin sağlığınızın korunmasına, hemde tatilinizin keyifli geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar