Hayatımızı Değiştirecek Ürünler

Yazar:

Şu an tüm zamanların en yoğun teknolojik devrimini yaşadığımız ve yeni gelişmelerin önceki modellerin neslinin tükeneceği bir yüksek teknoloji çağına geçiş yapmış bulunuyoruz. Çok yakın bir gelecekte piyasaya sürülmesi planlanan bazı araçlara yakından değineceğiz. (bazıları zaten piyasaya sürülmüş halde). Bu modern cihazların birçoğu, yaşamımızı ve içinde yaşadığımız dünyayı kesinlikle değiştirecek nitelikte. Gelin hep birlikte bunlara göz atalım:

 

 

Diş Sensörü
Diş doktoru korkusu birçok çocuk için çok korkutucu bir sorun olabilir. Diş doktoru korkusu ile ilgili yapılan akademik araştırmalara göre, bazı gençler diş doktoru ziyaretlerinden o kadar çok korkuyorlar ki tedavi olmayı reddediyorlar ya da daha da kötüsü dişçiye gitmiyorlar. Princeton Üniversitesi’nde (New Jersey’de özel bir üniversitedir.) bilim adamları, dişlerimizi kontrol ettirmek için küçük bir diş algılayıcı üzerinde çalışıyorlar. Sensör, diş üzerinde veya kanalında herhangi bir sorun olduğunda, enfeksiyonlara neden olabilecek herhangi bir bakteri tespit ettiğinde sizi uyaracaktır. Bu şekilde sorun meydana gelmeden, öncesinde büyük bir problemi önleyebileceksiniz.

 

 

 

Oculus Rift
Bazıları buna oyunlarda bir devrim diyor ve haksız değil. Oculus Rift , oyun endüstrisini sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip sanal gerçeklik gözlüğü setidir. Son zamanlarda sanal gerçeklik ciddi anlamda ilerlemiş durumda ve Oculus Rift bu ilerlemeyi size gerçekten hissettiriyor. Oyuncular konsol ve PC oyunlarının sanki gerçek hayatta yaşıyor gibi oynayabiliyor.

 

 

 

Parallella
Parallella, aslında bakıldığı zaman kredi kartı boyutunda, çok çekirdekli ve çok işlemcili bir yüksek performans bilgisayarı. Basitçe söylemek gerekirse, bir süper bilgisayar. Parallella sayesinde gerçek zamanlı nesne takibi, holografik heads-up display ve konuşma , tanıma daha da akıllı ve daha etkili hale gelecektir. Süper bilgisayar dediğiniz zaman günümüz şartlarına bakıldığı zaman çok yüksek bir fiyat bekliyor olabilirsiniz fakat piyasada şuan 100$ civarında satılıyor. (28.09.2019 dolar kuruyla 567 ₺)

 

 

 

8K TV’ler
Yıllar geçtikçe görüntü kalitesi artmaya başladı. Zamanında en iyi görüntü kalitesi 1080p FHD olarak kabul edilirken şuanda 7680p yani 8K görüntü çözünürlüğü var. Bildiğiniz üzere ülkemizde şuan 8K görüntü pek yaygın olmasa da yavaş yavaş teknolojide ki yerini aldı. İlk olarak görüntü kalitesi sınıflandırmasına biraz göz atalım;
8K(7680p)
4K(3840p)
2K(1440p)
FHD(1080p)
HD(720p)
DV(480p) şeklindedir.
8K çözünürlükte bulunan televizyonlar size en canlı renklerle HD yayın akışından 8 kat daha net bir televizyon izleme keyfi sunuyor.

 

 

 

Akıllı saat
Her erkeğin vazgeçilmez aksesuarı olan saatler günümüzde artık akıllı hale gelmiş bulunmakta. Android veya iOS işletim sistemlerinden telefonunuza bir uygulama yükleyerek saatinizi kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede saat, cevapsız çağrılar, mesajlar ve e-postalar gibi günün birçok vaktinde size birçok bilgiye erişim sağlayacaktır. Aynı zamanda kalp ritmi ölçme, nabız ölçme, uyku saati ölçme, acil durum algılama gibi çeşitli fonksiyonlarla akıllı saatlerin içerikleri gün geçtikçe zenginleşiyor.

 

 

 

Myo
Myo’u basitçe anlatmak gerekirse kolunuza takılan bir bant. Kaslarınızdaki elektriksel aktiviteyi yakalayabilen sensörler bulunmakta. Kolunuzdaki kas sisteminin hareketi sayesinde komutları algılayan Myo; ellerinizi kullanmak için herhangi bir kısıt getirmiyor. Hatta kıyafetinizin altına gizlediğinizi ve sunumuzu böyle yaptığınızı düşünsenize, insanların size garip bir şekilde bakmaları kaçılmaz olacaktır. Myo ile çeşitli komutlarla ve hareketlerle oyun oynayabilir, videoları kol hareketiniz ile durdurabilir veya atlayabilir, uzaktan kumandalı kontrol edilebilen araçları hareket ettirebilirsiniz.

 

 

 

Argus II Retina Protez Sistemi
Second Sight adlı bir firma tarafından geliştirilen Argus II , tam veya kısmi görme engeli çekenlere görme yetisini kazandırmak için üretilen bir cihazdır. Bunu, gözlükteki mini video kamera aracılığıyla görüntü yakalayarak yapar ve daha sonra kullanıcının gözüne yerleştirilmiş bir implant tarafından toplanan videoları kişiye aktarır. İmplant talimatları aldığında, onları görsel sinirleri optik sinir yoluyla beyine ileten bir elektrot dizisine gönderir. Bu, dünyadaki milyonlarca görme engelli insanlar için umut ışığı olabilecek nitelikte.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar