Kadınların Yaşlandıkça İhtiyacı Olan Temel Besinler

Yazar:

Kadınların kalp hastalıklarından korunmasına yardımcı olabileceği gibi osteoporoz, diyabet, meme kanseri ve yüksek tansiyon gibi diğer kronik durumlar riskini de azaltan beş besine değineceğiz. Kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopozdan sonra kalp hastalığı ve felç gibi sağlık sorunları geliştirme riskleri artar. New York’taki Einstein Tıp Fakültesi’nden Dr. Nereida Correa, “Kadınlar menopoza girdikten sonra sınırlı miktarda östrojen var ” dedi. “Bir kez östrojen eksikliği varsa, kalp hastalığı için risk altındadır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Yumurta

Yeterli miktarda D vitamini almayan kadınlar da kemikler sağlıksız ve güçsüz olurlar. Hatta daha da kötüsü osteoporoz gelişebilir. D Vitamini vücudun kalsiyumu almasında yardımcı olur, bu da yaşlanan kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Yumurta tüketimi hücrelere oksijen taşır ve kansızlığı ciddi şekilde önler. Cildin sağlığını korur ve yaşlılık belirtisini giderir, göz dokusunun korunmasında yardımcı olur. Ayrıca yumurta da bol miktarda E vitamini bulunur. Sağlığın ciddi şekilde korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde rol oynuyor.

 

 

 

Süt

Süt her yaşta gereklidir. Mikropların sebep olduğu enfeksiyonlara karşı vücuda direnç verir ve hastalıklardan korur. Yaşın getirdiği cilt yıpranmasını ve cilt lekelerini engeller. Dr. Nereida Correa; Kalsiyum vücudun yeni kemik hücreleri üretmesine yardımcı oluyor ve “kadınlar menopoza girdiklerinde yeni kemik hücreleri üretme yetenekleri azalıyor” dedi. Ayrıca tek başına süt içmek yeterli kalsiyum sağlamıyor. Süt ürünlerinin yanı sıra soya peyniri, tahıl gevrekleri, soya ve pirinç içeceklerinde, lahana, brokoli gibi sebzelerde, yumuşak kemikli balıklarda da kalsiyum bulunur.

 

 

 

Balık

Bildiğiniz üzere balık her açıdan faydalı ve tam bir omega-3 deposudur. Kadınların omega-3 ihtiyaçlarını karşılayabileceği en temel besinlerden biri balık. İlerleyen yaşlarda hastalıklara daha kolay yakalanılmakta. Bu yüzden balık tüketmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kadınlarda sıkça görülmekte olan depresyon sorununu da engellemekte. Vücut içerisinde ki hücreleri onararak sağlıklı bir yaşamın garantisini veriyor.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar