Kahve İçmenin Faydaları

Yazar:

Ağrıyı kesiyor

İki fincan kahve egzersiz sonrası kas ağrısını% 48’e kadar azaltabilir. Çalışmanın raporu

 

Lif alımını artırıyor

Bir fincan demlenmiş kahve, önerilen 20-38 gram lif alım miktarının 1.8 gramına kadar olan katkısını gösterir. Kaynak

Tip 2 Diyabet riskini azaltıyor

Günde 6 veya daha fazla fincan tüketenlerin diyabet riski% 22 daha düşüktü. Harvard’dan Dr. Frank Hu tarafından yapılan bir araştırma incelemesinde, tüketilen her kahve bardağı için tip II diyabet riskinin% 9 azaldığını gösterdi. Kafeinsiz kahve, fincan başına riski% 6 azaltmıştır.

 

Alzheimer hastalığı riskini azaltıyor

Kafeinin Alzheimer hastalığına karşı koruyabileceğine dair önemli kanıtlar vardır. Avrupa Nöroloji Dergisi’nden Yakın tarihli bir çalışma , kavrulmuş kahvede, hastalığa yol açtığına inanılan beyin plakının birikmesini önlemekten sorumlu olabilecek bileşikleri izole etti.

İntihar riskini ve depresyonu düşürüyor

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir başka çalışma, 4 ya da daha fazla fincan kahve içen kadınların, depresyondan muzdarip olma ihtimalinin% 20 daha az olduğunu ortaya koydu.

 

Parkinson

İsveç’ten yeni yapılan araştırmalar kahve içmenin, genetik faktörler ortaya çıktığında Parkinson riskini azalttığını ortaya koydu.

Kahve içenlerin kalp hastalığı riski daha azdır

Koreli araştırmacılar, günde 3 ila 5 fincan kahve tüketen kişilerin, kalp hastalığının başlangıç ​​belirtilerini gösterme ihtimalinin daha düşük olduğunu buldularBrezilya’da yapılan yeni bir çalışma , günde en az üç fincan kahve tüketenlerin koroner arterlerinde daha az kalsifikasyon gelişme eğiliminde olduğunu bulmuştur.

 

Kahve içenlerin daha güçlü DNA sarmalı var

Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, kahve içenlerin beyaz kan hücrelerinin daha az kendiliğinden DNA iplik kopması örneğine sahip olmasından dolayı, kahve içicilerinin daha güçlü bir bütünlüğe sahip DNA’ya sahip olduğunu gösterdi.

MS Hastalığı riskini düşürüyor

Son araştırmalar, günde en az 4 fincan kahvenin MS’in gelişmesine ve yeniden oluşmasına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kahvenin, muhtemelen hastalığın gelişmesine yol açan nöral enflamasyonu önlediğine inanılmaktadır.

 

Karaciğer hastalığı riskini azaltıyor.

Kahve üzerinde son zamanlarda uzmanlar araştırma yapmakta. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin kafein güvenliğini incelemesine göre, üç ila beş fincan gibi bir kahve tüketiminin, karaciğer hastalığı gelişme riskinizi % 65’e kadar azaltabileceğini gösteriyor. Yazımızda ayrıntılı okuyabilirsiniz ; Kahve, Karaciğer Hastalığı Riskini Azaltıyor

Gut hastalığının etkisini azaltıyor

Artan kahve tüketimi ile birlikte (erkeklerde) gut gelişimi riski azaldığı tespit edilmiştir.

 

Retina hasarını önler

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, kahvenin oksidatif stres nedeniyle retina hasarını önleyebileceğini gösterdi. Kahve çekirdeğinde bulunan güçlü antioksidanlardan biri olan klorojenik asit sayesinde hasarları önleyebiliyor.

Diş hastalıklarına iyi geliyor

ABD Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı kapsamında, 1.152 erkek 20 yıl boyunca gözlemlenmiştir. Kahve tüketimlerinin diş sağlığı açısından gözlemlenmesi amaçlanan bu çalışmada araştırmacılar kahvenin diş eti hastalıklarını koruduğunu tespit etmişlerdir.

 

Kalp krizi ölüm riskini azaltıyor

Araştırmacılar, kalp krizinden sonra günde iki veya daha fazla fincan kahve içenlerin kalp krizinden ölme riskinin en düşük olduğunu buldular. Kaynak

 

İnsanlarla olan etkileşimi artırıyor

Psikofarmakoloji Dergisi’nde   yayınlanan bir araştırmada , kahve tüketen işçilerin / iş yerlerinin, kahve tüketmeyen işçi / iş yerlerinden çok kendileri ve başkaları hakkında daha olumlu bir görüşü olduğu görülmüştür. Kahve tüketimi aynı zamanda işyeri grubu faaliyetlerine katılımı arttırdı.

Yazılarda bulunan bilimsel araştırmaların resmi kaynakları aşağıdadır;

http://annals.org/article.aspx?articleid=668690
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/art.22712

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-04/uosc-nsl033016.php

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24740588

http://heart.bmj.com/content/early/2015/02/06/heartjnl-2014-306663.short

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/ATVBAHA.107.160457

http://archneur.ama-assn.org/cgi/content/abstract/64/4/576

https://www.pnas.org/content/early/2018/11/26/1813365115

http://medicalxpress.com/news/2014-07-coffee-parkinson.html

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1105943

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1105943

https://eurekalert.org/pub_releases/2018-11/uhn-dcm110518.php

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar