Kilo vermek için ipuçları !

Yazar:

Fazla kilolar bazen günlük hayatımızı derinden etkileyebiliyor. Özellikle yaz ayının içerisindeyken kilo vermek için geç kalmış değilsiniz. Kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenin bazı püf noktaları var. Gelin birlikte bunlara göz atalım;

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin !

Vücudunuzda depoladığınız enerjiyi bir şekilde yakmanız gerekmekte, sabah saatlerinde yapacağınız yürüyüşler kondisyonunuzu artırarak aynı zamanda sizi dinç tutacaktır. Sürekli hareket halinde oldukça hızlı yakmaya başlarsınız, yağ yakımını düzenli öğünlerle birleştirdiğiniz zaman düzenli şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır..

 

Öğün atlamayın ! Her öğün önemlidir

Yeme – içmeden kendinizi keserseniz “sağlıklı” kilo veremezsiniz. Bu sağlığınız için zararlıdır. Kalorisi düşük yiyecekleri tercih etmeniz gerekiyor. Fastfood , çikolata gibi sizi mutlu edecek yiyeceklere kısa süreliğine elveda etmeniz gerekiyor. Yağ yakması ve uzun süre tokluk sağlamasıyla yulafın özellikle günün ilk öğününde kahvaltıda tüketilmesi öneriyor. Yulaf sağlıklı karbonhidratın yanında bol miktarda da lif içerir. Öğlen ise yoğurt tercih edebilirsiniz, ev yapımı yani probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun sindirimi kolaylaştırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve göbek yağlarını yakıcı özelliği de bulunuyor.  Yoğurtla yulafı karıştırarak yiyebilirsiniz. Akşam ise düşük kalorisi, kansere karşı koruyucu özellikli ve bol lif içermesi nedeniyle diyeti kolaylaştıran brokoliyi tercih edebilirsiniz. Bunlar sadece size öneriler, isteğinize göre yiyebilirsiniz fakat kalorisi düşük olmasına dikkat etmelisiniz..

 

Bol su içmeyi ihmal etmeyin

Su temel yaşam kaynaklarımızdan biri olduğu için bolca tüketmek gerekiyor, fakat her şey kararınca.Yemeklerden önce içilen su, tokluk hissi vererek öğünlerde alınan porsiyon miktarını azaltmaya yardımcı olur. Eğer ki yediğiniz yemekleri seçemiyorsanız, örneğin işyerinde veya okulda yemek yiyorsanız; yemekten önce su içmek sizi fazla yemekten kurtaracaktır. Ayrıca, içilen çay, kahve gibi içecekleri suyla değiştirmek günlük alınan toplam kaloriyi ciddi anlamda düşürecektir. 1 kilo vermek için yaklaşık 7000 kalori harcamak gerekir. Su haricindeki içecekler, içerdikleri yüksek kaloriden dolayı kilo artışına neden olur. Bir bardak latte kahve yaklaşık 265 kalori, bir şişe Coca Cola yaklaşık 225 kalori ve bir bardak İce Tea yaklaşık 180 kalori içermektedir. Bunlar yerine sadece su tüketerek, bir günde yaklaşık 670 kalori daha az alınmış olur.Bu şekilde kilo vermeniz daha da kolaylaşır.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar