Mutluluk Hormonlarını Doğal Yollarla Artırma

Yazar:

Dopamin, serotonin, oksitosin ve endorfinler ruh halimizden sorumlu beyin kimyasallarıdır. Bu kimyasal hormonların yükselmesiyle beynimiz mutluluk salgılar. Depresif bozukluk görülen dönemlerde , ruhsal çöküşlerde , keyifsiz durumlarda insana en iyi gelecek şeylerden birisi mutluluktur. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı mutlu olamıyorsak, beyninizi yöneterek mutlu olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere mutluluk hormonlarını doğal yoldan nasıl kontrol edebilir ve artırabiliriz ona değineceğiz. 

 

Dopamin

Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Bireyin duygusal tepkilerinin ve eylemlerinin kontrolünde kritik bir rol oynamanın yanı sıra hem zihinsel hem de fiziksel sağlığının korunmasında ciddi bir yeri bulunmaktadır. Dopamin büyük miktarlarda salgılandığı zaman, sizi belirli bir davranışı tekrarlamaya motive eden zevk ve ödül duygularını yaratır. Buna karşın düşük dopamin seviyeleri, çoğu insan için azalan motivasyon ve azalan coşku ile bağlantılıdır. Dopamin hormonu direkt olarak sizin üzüntü/mutluluk duygularınızla bağlantılıdır.  Tirozin adı verilen bir amino asit, dopamin üretiminde kritik bir rol oynar. Tirozin asidi; kırmızı et, yumurta, süt, soya ve baklagiller gibi protein yönünden zengin gıdalarda doğal olarak bulunur. Bu besinleri tüketerek dopamin seviyenizi artırabilirsiniz.

 

 

Serotonin

Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Güneş ışığı, serotonin sentezinin doğrudan tetikleyicisidir. Vücuda vuran ışık ne kadar parlaksa, serotonin üretimi de o kadar yüksek olacaktır. Güneşli havada yürüyüş yapmak serotonin hormonunu salgılayacaktır. Güneşli hava sayesinde güneşten bolca D vitamini de almış olacaksınız. D vitamini de serotonin hormonunu bolca salgılayan başlıca faktörlerden biridir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz, serotonin miktarını artırıyor. Bu ikili kombinasyonu birleştirdiğimiz zaman, güneşli havada egzersiz yapmak size bolca mutluluk katacaktır.

 

 

Endorfin

Mutluluk hormonu adını bizce sonuna kadar hakeden endorfin hormonu vücudunuzun salgıladığı nörokimyasallardır. Sizin uzun bir yürüyüş sonrası iyi hissetmenizi sağlayan hormondur ve vücutta daha birçok işlevi bulunmaktadır.  Sanat ile uğraşmak, müzik dinlemek, dans etmek, sevilen yemeklerden yemek, masaj yaptırmak, saunaya girmek, bitter çikolata yemek, egzersiz yapmak, gülmek, cinsel ilişki, gönüllülük aktiviteleri, sevilen dizi ya da fimleri izlemek, baharatlı beslenmek ve meditasyon yapmak vücuttaki endorfin hormonunu arttırabilir. Ayrıca bazı besinlerde de bulunmaktadır; dondurma,çilek,makarna,üzüm,çikolata ve muz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar