Satranç Kitap Yorumu

Yazar:

SATRANÇ

KİTAP YORUMU:

Selam
Bugün tanıtmak istediğim kitap Stefan Zweig’in ünlü kitaplarından biri olan Satranç. İnanın bana bu kitap size satranç sevgisini , kitap okumak için mücadeleye girmenin nasıl bir duygu olduğunu tattıracaktır.
Şimdi yazarımızla tanışalım isterseniz biraz. Adı Stefan Zweig olan yazarımız küçüklükten bu yana birçok sıkıntı ile büyümüştür. Geçimsizlikten tutun savaşlara kadar bir çok olaya şahitlik yapmıştır. Kitap yazmayı alışkanlıktan sanata dönüştüren yazarımız ilhamını bazen kaleminden bazen zihninden bazen de yol arkadaşı olan karısından almıştır. Önceden bahsettiğim gibi çektiği sıkıntılar yazarlık becerisini eline aldığında da sona ermedi aksine katbe kat arttı. Avusturya’da karısıyla beraber geçirdiği günler bir gün Nazilerin isyanıyla mahvoldu. Londra’ya oradan New York’a son olarak da Brezilya’da yaşamını devam ettirmeye karar veren yazarımız orada da rahat yüzü görmedi. Kendine son çare olarak intihar etmeyi ve karısını da buna dahil ederek bizleri üzen bir olayın içinde bıraktı ve son son olarak şunu da belirteyim ki yazarımız satranç kitabını yazdıktan sonra bu hayattan ayrılmayı tercih etti.

YAZARIMIZ :

Buüzücü yaşantısından sonra “modern klasikler”olarak adlandırılan kitap topluluğu arasına bıraktığı bir çok kitaplarının arasında olan Satranç’in konusuna değinmek isterim:
Yaşadığı olayların psikolojisinden olsa gerek bu kitabı ve bir çok eserini insan psikolojisini ele alarak yazmıştır. Kitap içinde bir çok İngiliz ismi geçtiği için okuduğumuzda pek akılda kalmayabilir fakat konusunu asla unutamayacağınız bir roman. Kendi hayatından örnek alarak yarattığı karakteri bir çok olaya sürüklüyor. Satranç sevgisini (hatta buna hastalık diyebiliriz)bilmem kaç aydır kaldığı odada sorguya götürülürken bir mantonun içinde gördüğü kitabı çalarak başlıyor. Taa ki onun bir satranç kitabı olduğunu öğrenene kadar. Öğrendiğini becerilerle satranç oynama dürtüsü daha çok artan karakterimiz en sonunda krize giriyor. Tabi bunun ardından gelişen bir çok olay yer alıyor.
Size temin ederim ki bir solukta okuyup bitirebileceğiniz uzun soluklu ama kısa sayfalı bir roman. Şunu da ekleyeyim ; yeni kitap okumaya başlayanlar için tam bir başucu kitabı. Şimdilik sizlere burada veda ediyorum. Başka güzel kitaplarla ve okuma aşkının yakıp kavurduğu başka güzel sayfalarda kelimeler gibi yan yana buluşmak dileğiyle. Sağlıcakla kalın hoşçakalın…

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar