Suçiçeği nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar:

Suçiçeği, tüm vücutta çok fazla kaşıntılı, kırmızı yumrularla karakterize bulaşıcı bir hastalıktır. 15 yaşından küçük çocuklar daha büyük olasılıkla yaşar, ancak daha büyük çocuklar ve yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Suçiçeği çok bulaşıcıdır ve etkilenen bölgelere temas ederek veya enfekte olmamış, aşılanmamış bir kişiye hapşırmış veya öksüren hasta bir kişi tarafından yayılabilir.

 

Belirtiler ve nedenler
Suçiçeği, herpes virüsüyle ilgili olan varicella-zoster virüsünden kaynaklanır . Enfeksiyonun üç aşaması var. Küçük, kaşıntılı çarpmaların ortaya çıkması ile başlar. Bu çarpmalar, sıvıyla dolu kabarcıklara dönüşür. Son aşama, yumruların aşınmasıdır. Suçiçeği ateşe, baş ağrısına, kuru öksürüğe veya iştah kaybına neden olabilir.

Hastalık genellikle yaklaşık 5 ila 10 gün sürer. Suçiçeği olan insanlar, semptomlarının ortaya çıkmasından bir veya iki gün önce başlayarak bulaşıcı olmaya başlar ve kızarıklar belirmeye başlar.

Komplikasyonlar
Çocuklar genellikle önemli bir sorun yaşamadan kolaylıkla suçiçeği hastalığından kurtulurlar. Bununla birlikte, hastalık hamile kadınlar, anneleri aşılanmamış ya da daha önce virüsü geçirmemiş bebeklerde, gençler, yetişkinler, bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar ve belirli ilaçları alan insanlar için daha ciddi semptomlara neden olabilir. Kısacası tepkimeler kişiden kişiye değişmektedir.

  • Dehidrasyon (su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkime)
  • Zatüre
  • Kan enfeksiyonları
  • Cilt dokusunda bakteriyel enfeksiyonlar
  • Kanama problemleri

Muayene süreci

Hasta kişi, doktora göründüğü zaman; doktorun ilk yapacağı şey vücud ısısının 38.3 ila 38.9 santigrat derece arasında olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Suçiçeğini tam teşhis etmek için kan tahlili de yapılabilir. Suçiçeği kapma olasılığı yüksek olan kişilerde suçiçeği bağışıklığının olup olmadığını kontrol etmek için testler yapılabilir.

 

 

Tedavi süreci

Çocuklar genellikle suçiçeği için bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Kendiliğinden geçeceği için ayrıca bir müdehale yapılmaz. Ancak doktor kaşıntıyı önlemek için ilaç yazabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi suçiçeği kapma olasılığı yüksek olan, risk durumu olan kişilerde  (HIV-AIDS hastaları gibi) doktor, bağışıklık kuvvetlendirici ilaç verilebilir.

 

Yapılabilecekler

Aşağıda suçiçeği yaşayan kişiler için yardımcı olabilecek birkaç yol bulunmakta:

  • Soğuk banyo yaparak vücudunuzu temiz tutun.
  • Hastalığın bağışıklık sistemiyle mücadele etmesinde büyük etken olarak dinlenmeniz gerekiyor.
  • Ağız içinde veya çevresinde olabilecek suçiçeği yaralarını tahriş etmeyen yiyecekler yemek.
  • Yaraları kaşımayın. Bu daha da yayılmasına sebep olabilir.

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar