Telefonların Şarjı Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Yazar:

Teknolojinin gelişmesiyle artık bütün dünya cebimizin içine girdi. Ceplerimizde taşıdığımız bu teknolojinin içinde anında bütün dünya ile etkileşim kurabilir, anlık haberlere erişebilir ve çok daha fazlasını yapabilir hale geldik. Ama ne yazık ki çok büyük bir problemimiz var, ister İphone olsun ister Android cihazlar olsun en büyük sorunumuz şarjların bitmesi. Peki telefonlarımızın şarjının bitmesi hayatımızı nasıl etkiliyor hiç merak ettiniz mi?

Hepimizin başına gelmiştir telefonla oynarken birden şarjın bitmesi. Telefonunuzun pilinin azaldığını fark ettiğinizde hayatınız sanki elinizden kayıyor gibi. Birçokları için, bir aciliyet duygusu yaratır ve telaşlı hale gelinir. 

Telefonla oynarken, uğraşırken genellikle gözümüz hep pil simgesinde olur. Londra’da yapılan bir araştırma’da; pil simgesinin boyutu küçürüldüğü zaman ve gizlendiği zaman insanların sürekli olarak pil bitme telaşesinden sıyrıldıkları tespit edildi. Çoğu insan telefonlarının şarjına göre plan yapıyor, hareket ediyor. Şarj az olduğu zaman yapmak istedikleri / yapacakları aktiviteleri iptal edip kendilerini soyutluyorlar.

 

Şarj aleti / Powerbank ile Yaşamak

İnsanlar artık gerçek hayatta ki sosyal yaşantıdan çok, sosyal medya yaşantısına eğilim göstermeye başladı. Teknoloji ilerledikçe sorunların çözümleri üretilmeye başlandı. Biten şarjlar karşısında powerbank’ler üretilmeye başlandı. Bu taşınabilir şarj aletleri sayesinde insanlar kısmen de olsa günlük hayatta aksattıkları – erteledikleri planları artık aksatmamaya başladılar.

 

 

Kendini değiştirmen gerekiyor

Finlandiya’da bulunan Aalto Üniversitesi’nden Eric Arnould, Bataryası bitmiş bir telefona sahip olmak gibi bir gerçek var olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacılar, telefonlarımızı şarjlı tutmak sosyal bir zorunluluk haline gelmeye başladığını söylüyor. Hiç şüphe yok ki telefonlar geçici şarj bitmeye yaklaştığında endişelenmeye başlarız. Araştırmacılar, büyük şehirde yaşayanların telefonlarıyla nasıl bir iletişime girdiklerini anlamak için insanlığın alt kümesi üzerinde nitelikli veriler elde etmek istediler. Küçük şehirdeki yaşamları ve iletişimleri farklı olan insanların verileri muhtemelen farklı olacaktı. Günümüz teknolojisi böyle hızlı bir şekilde ilerlerken bizim bu akışa uymayıp sosyal yaşantımızdan ödün vermemek gerekiyor.

Ama gene de kendi hayatından memnun , yaşantısını değiştirmek istemeyen ve telefon şarjı konusunda hassas olan kişiler için bir tavsiyemiz var; Çabuk şarjı bitenlere tavsiyeler yazımızı okuyabilirler.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar