Tümörleri Silebilen Nanodiskler Üretiliyor

Yazar:

Günümüz hastalıklarında en korkutucu olanlardan biri de şüpesiz ki tümerlerdir yani kanserlerdir. Haklı olarak dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.. Her yıl yeni kanser vakası olan yaklaşık 14,5 milyon Amerikalı var. Ve bu rakam sadece Amerika’da. Dünya genelinde ne kadar etkili olduğunu siz tahmin edin.

Gelişen teknolojiyle birlikte artık hastalıklarında tedavisinde yeni bir çağ açılıyor. Nanotenolojiyle ve yapayzekayla artık tümerlerin tedavisi mümkün hale geliyor. Amerika’da bulunan Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, tümörleri ortadan kaldırma potansiyeline sahip çığır açan bir yöntem sundular. Bu yeni teknoloji, vücuda kanser hücrelerini öldürmek için tam olarak 10 nanometre (nm) olan nano boyutlu diskler kullanmakta.

Michigan Üniversitesi’nden James Moon , “Temel olarak bağışıklık sistemini bu nanodisklerle eğitiyoruz, böylece bağışıklık kazanan hücreler, kanser hücrelerine saldırabilir hale gelmektedir ” Dedi . Bu “nanodiskler” in her biri, her neoantijeni tanımayı ve onları öldürmeyi bağışıklık sisteminin T hücrelerini öğreten neoantijenlerle (tümöre özgü mutasyonlar) doludur.

 

 

Bunlar, T hücrelerinin tepkilerini artıran ve vücutta tümörleri yok eden ve potansiyel olarak yeniden birleşmelerini engelleyen bir anti-kanser sistemi oluşturan bağışıklık kontrol noktası inhibitörleriyle el ele çalışır. Moon, “Bu fikir nanodisklerin, mevcut kanser hücreleriyle kişisel olarak savaşmak için bağışıklık sistemini tetikleyeceği yönünde” dedi.

Şimdiye kadar nanodiskler fareler üzerinde başarıyla test edildi ve 10 gün içinde tümörleri yok eden oldukça umut verici oldukları gösterildi. Bunlar aynı zamanda 70 gün sonra tekrar yerleştirildikten sonra farelerde aynı tümörleri yok edebildiler.

Her ne kadar teknolojinin bazı zararları olsa da bu yönlerde oldukça faydası bulunmakta. 21.yüzyılın en çaresiz hastalığı olarak da adlandırabileceğimiz kanser hastalığı yapay zeka ve nanoteknoloji sayesinde artık ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar