Yemklerinizi kimya ile tatlandırma yolları

Yazar:

Yaptığımız yemeklerde aslında ister istemez kimyayı kullanıyoruz. Kimyanın hayatımızda da etkisi oldukça yüksektir.. Ne zaman su kaynatsanız, tuz ekleseniz ya da salatayı karıştırsanız aslında kimyasal bir reaksiyon oluşturmuş olursunuz. Bu reaksiyonların nasıl gerçekleştiği hakkında biraz bilgi sahibi olarak çok daha lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. İşte yemeğinizin lezzetini arttırmak için bilimi kullanmanın 10 yolu.

 

1. Tuzunuzu doğru zamanda eklemeniz gerekiyor

Yemekleriniz pişerken bol miktarda tuz serpmek cazip gelebilir. Bazı insanlar bol tuzlu severken bazı insanlar az tuzlu sevebilir. Ama bu tuz oranını doğru şekilde ayarlayıp, zamanında eklemeniz gerekiyor. Tuzun erimesi ve yemeğin lezzetiyle karışması için zaman gerektiğini düşünürüz. Fakat sorun şu ki sıcaklık bizim tat alma duyumuzla oynar. Yemek ne kadar sıcak olursa tuzunu o kadar az hissederiz. Doğru tuzlama için yemek piştikten sonra rahat bir tatma sıcaklığına ulaştığında tuzu eklemeniz gerekmekte.

 

 

2. Kabartma tozu ve karbonat

Kabartma tozunu ve karbonatı genellikle kurabiye ve keklerde kullanırız. Kabartma tozu ve karbonat; tuzlu yemeklerde de yararlıdır. Tavuğu kabartma tozu ve karbonat karışımıyla kızartmak size daha canlı, daha koyu renkte bir görünüm verecektir. Çünkü kabartma tozu, proteinlerin parçalanmasına yardımcı olmak için cildin pH seviyelerini yükseltirken, ekstra gevrek bir doku pişirirken yüzey alanını artıran kabarcıklar oluşturur. Kabartma tozu ayrıca proteinleri parçalamak ve yumuşatmak için etin pH’ını yükseltir , ancak kabartma tozundan daha metalik bir tada sahiptir. Bu yüzden eti önceden ısıtırsanız, pişirmeden önce durulayın.

 

 

3. Bakterilerden tamamen arınmış çiğ yumurta

Hepimiz yumurtalarınızı yemeden önce pişirmeniz gerektiğini biliyoruz, aksi takdirde, salmonella gibi bakterilerden gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma riski vardır. Bazen tarifler pişmemiş yumurta (örneğin mayonez ve salata sosu) gerektirir.Yumurtalarınızı evde pastörize ederek gıda kaynaklı hastalık riskinizi azaltabilirsiniz . Dijital bir termometreniz varsa, yumurtalarınızı boyutlarına bağlı olarak üç ila beş dakika boyunca 60 derece ısıtılmış suda kaynatın, hemen soğuk suda durulayın. Orta sıcaklık, herhangi bir bakteriyi öldürmek için yeterli olacaktır, ancak yumurtaları pişirecek kadar sıcak değildir.

 

 

4. Limonlar

Elinizde bulunan meyvelerin kararmasını önlemek için limonu kullanabilirsiniz. Meyveler; içlerinde polifenol oksidaz adı verilen bir enzim, oksijene maruz kaldığında kararırlar. Limon suyunda bulunan C vitamini ve sitrik asit kimyasal reaksiyonları yavaşlatır, bu nedenle meyveler daha yavaş kararır. Limon aynı zamanda lekeleri kesme tahtalarından çıkarabilir, bakır tencereyi parlatabilir, ayran ya da soya sosu dışındaki yiyecek içeceklerinizin ömrünü uzatabilir.

 

 

5. Makarna yaparken yağına su koymayın

İlk olarak tuz, makarna suyunun daha hızlı kaynamasına sebep olmaz hatta kaynayan suya koyduğunuz tuz makarnanızı gereğinden fazla tuzlu yapabilir. Birinci maddede de söylediğimiz gibi tuzu sonradan ekleyin. İkincisi yağ makarnaların birbirine yapışmasını önleyemez. Hepimizin bildiği gibi yağ ve su karışmaz ve makarnayı süzene kadar yağ suyun yüzeyinde kalacaktır. Yapışmayı önlemek için daha büyük bir tencere kullanın.

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar